SMBJ100CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
SMBJ100CA-13-F
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMB(DO-214AA) SMD/SMT Working Voltage:100 V Breakdown Voltage:128 V Clamping Voltage:162 V Peak Pulse Power:600 W Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Voltage Rating (DC)100 V
Length4.57 mm
Width3.9 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current5 µA
Power Rating600 W
Composition(Kit Type)Zener
Height2.62 mm
PackagingReel
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
PolarityBidirectional
Number of Elements1
Working Voltage100 V
Max Power Dissipation600 W
Power Dissipation600 W
Peak Pulse Current3.7 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage128 V
Max Reverse Leakage Current5 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage111 V
Reverse Standoff Voltage100 V
Clamping Voltage162 V
Peak Pulse Power600 W
Power Line ProtectionNo
Max Surge Current3.7 A
Number of Bidirectional Channels1
Reverse Breakdown Voltage111 V
Test Current1 mA
Max Breakdown Voltage128 V